Okiem Experta -jak sport wpływa na rozwój dzieci?

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na zdrowie i sprawność – to także potężne narzędzie kształtujące charakter i umiejętności społeczne.

Anna Dyszy, dyrektorka ds. edukacji w Szkole Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Krakowie, podkreśla, że sport od najmłodszych lat wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.

Dlaczego regularna aktywność fizyczna jest tak ważna w edukacji? Jakie wartości wynoszą dzieci z boiska do codziennego życia? O tym opowiada ekspertka z wieloletnim doświadczeniem.

Jak sport wspiera rozwój intelektualny dzieci? Wpływ aktywności fizycznej na koncentrację i sukcesy szkolne

Dziecko uprawiające sport od najmłodszych lat rozwija jednocześnie motorykę, sprawność fizyczną i intelektualną. Rozumienie zasad, poleceń oraz koordynacja ruchowa mają wpływ na rozwój predyspozycji umysłowych.

Ruch ma także wpływ na ukształtowanie i zdiagnozowanie lateralizacji jednorodnej prawostronnej (przewaga prawej ręki, prawej nogi i prawego oka) lub lewostronnej (przewaga lewej ręki, lewej nogi i lewego oka) – oba typy są jak najbardziej prawidłowe.

Istnieje związek między lateralizacją krzyżową a opóźnieniami rozwojowymi u dzieci, które mogą mieć trudności z rozwijaniem pewnych umiejętności. Brak rozwoju lewej półkuli mózgu może prowadzić do opóźnień w opanowywaniu słownictwa, gramatyki i języka. Mózg z dominacją krzyżową wydaje się być mniej efektywny. Badania wykazały korelację między krzyżową dominacją a trudnościami w uczeniu się.

Powyższe można szybko zaobserwować u dzieci właśnie podczas zajęć sportowych, np. na której nodze skaczą, którą ręką rzucają.

Sportowe wartości na przyszłość: Czego dzieci uczą się dzięki aktywności fizycznej?

Dzieci ćwiczące systematycznie kształtują swoją koncentrację, co wpływa na ich osiągnięcia w nauce. Sport, niezależnie od dyscypliny, to powtarzalność, nauka cierpliwości oraz umiejętność dążenia do celu. Są to cechy, które są niezbędne najpierw w szkole, a później w życiu dorosłym.

Wartości wykształcone przez sport to m.in.: umiejętność słuchania, praca zespołowa, zasady fair play, koleżeństwo, szacunek, upór, zdrowa rywalizacja, cierpliwość – i wiele innych.

Zdrowe nawyki to nawyki wyniesione z domu – to rodzina kształtuje je u swojego dziecka. My jako szkoła możemy tylko wspierać dom, co czynimy na co dzień.

Zdrowe nawyki, które przekazujemy naszym uczniom od pierwszych lekcji (dotyczy to zarówno edukacji wczesnoszkolnej, jak i zajęć sportowych), to: zdrowe odżywianie, regeneracja – czas na odpoczynek i spokojny sen – oraz higiena. Popularyzujemy je poprzez konkursy i spotkania z ekspertami, takimi jak dietetycy, znani sportowcy czy psychologowie. Nasi uczniowie mają tygodniowo 16 godzin zajęć sportowych (w tym ogólnorozwój i basen w Parku Wodnym) i wciąż mają siły oraz chęci do uczestnictwa w zajęciach dodatkowych (UKS Szkoła Gortata).

Jak zachęcić dzieci do ruchu? Największe wyzwania i skuteczne rozwiązania

Aby zachęcić dzieci do aktywności, należy m.in.:

  • prowadzić zajęcia sportowe profesjonalnie (to nie może być „pani w spódnicy”, „pani od wszystkiego” – to musi być trener/nauczyciel WF, który ma odpowiednie kompetencje),
  • umieć je uatrakcyjniać,
  • motywować, wspierać i „budować” dziecko mentalnie,
  • posiadać profesjonalny sprzęt i zaplecze do uprawiania sportu.

Różnice, które tworzy sport: Jak regularna aktywność wpływa na rozwój i zachowanie dzieci?

Podstawowa różnica jest taka, że dzieci uprawiające sport są zazwyczaj bardziej zdyscyplinowane – zasady z boiska przenoszą do szerszego życia, w tym do szkoły. Często mają lepszą koncentrację (pod warunkiem, że nie są „przetrenowane”, ponieważ to przynosi odwrotny skutek). Te dzieci są także odważniejsze i bardziej otwarte.

Jednak jest jeszcze jeden warunek – nie wolno z dzieci robić „gwiazd”, a to niestety jeden z najczęstszych błędów rodziców.